ROCK CAFÉ - SVATÁ ZEMĚ

06.12.2009 01:22

SVATÁ ZEMĚ V ROCK CAFÉ

Autor: Mohamed Kacimi

 

Režie: Lucie Málková
Hrají: Týna Průchová, Eva Salzmannová/Alena Štréblová, Ondřej Pavelka, Tomáš Krejčíř, Igor Orozovič

Hudba: Myko, scéna: Jana Špalová, kostýmy: Aneta Grňáková, dramaturgie: Jan Tošovský, výkonná produkce: Anna Řazníčková

V obleženém městě se dívka Ímán stará o kocoura Ježíše, kterému cizí voják zlomil packu, když mu skočil na tank. Kolem vybuchují bomby a padají domy, ale nikoho už to nezajímá. Smrt je příliš všední a slova jako Bůh či vlast tu znějí jako nadávka...

 

Mladá režisérka Lucie Málková, známá zatím spíše z generačních počinů („musical radical“ Štěstí dam v Disku, Sněhová královna v Gongu, Mlčenlivá v CrossClubu), se tentokrát – u příležitosti své první práce ve Studiu Saint Germain klubu Rock Café – rozhodla pro vícegenerační obsazení. V Kacimiho „komorní tragédii“ se můžete těšit na Evu Salzmannovou alternující s Alenou Štréblovou, Ondřeje Pavelku či Tomáše Krejčíře; z mladých herců pak na Týnu Průchovou či Igora Orozoviče. 

 

„Díky Kacimiho naléhavému textu si klademe otázku – jak moc se nás dotýkají válečné konflikty ve více čí méně vzdálených zemích? Jsou to pro nás jen barevné fotografie z ranního vydaní novin, kterým během kávy věnujeme stejně času jako zprávám o počasí? Svatá země odkrývá, jak silný může mít každá fotografie příběh. Co jí předchází a v jakou tragédii může vyústit. Neznámý výjev z novin zde dostává konkrétní podobu,“ říká o hře režisérka.

 

Básník, romanopisec a dramatik Mohamed Kacimi-El Hassani se narodil v roce 1955 v alžírském svatém městě El Hamel. Po studiích francouzské literatury na univerzitě v Alžíru se v roce 1982 přesunul do Paříže. V roce 1987 debutoval románem Kapesník(Le Mouchoir). V 90. letech se obrátil k psaní pro divadlo, které považuje za „bezprostřednější“. Vedle vlastních her je autorem dramatizací několika románů významného alžírského prozaika Kateba Yacina. Jeho hry byly uvedeny ve Francii i v zahraničí; hra 1962 byla v roce 2001 provedena Arianou Mnouchkinovou v Théâtre du Soleil. Je držitelem cen Lugano a Afaa-Beaumarchais.


 

—————

Zpět